back to top

Kako identificirati zaostatak u razvoju govora kod djece

Proces djetetovog psihofizičkog razvoja vrlo je složen. Sa razvojem živčanog sistema dolazi do razvoja kognitivnih i emocionalnih sposobnosti, uključujući sposobnosti u kretanju i govoru. Dinamika razvoja svakog djeteta oblikovana je njegovim osobnim karakteristikama, iskustvom, potencijalima koje posjeduje, kao i okolinom u kojoj raste i razvija se.

Može se reći da svako dijete ima svoj tempo razvoja. Ipak, postoje određene zakonitosti koje se očekuju u pojedinim fazama djetetovog razvoja. Odstupanja od tih zakonitosti su znak da treba reagirati i pružiti podršku djetetu u prevladavanju problema na putu razvoja.

Problemi u razvoju govora i jezika kod djece posljednjih godina postaju sve prisutniji i mogu se smatrati aktualnim. U nastavku ćemo predstaviti neke osnovne pokazatelje problema u razvoju govora, kako ih prepoznati i kada je pravo vrijeme za potražiti stručnu pomoć.

Koji su uzroci kašnjenja u razvoju govora i jezika kod djece?

Problemi sa govorom i jezikom sve su češći kod djece. Statistike pokazuju da se jedno od petoro djece suočava s nekim oblikom poremećaja koji zahtijeva logopedski tretman. Kašnjenje u razvoju govora znači da dijete u određenoj dobi ne može koristiti govor i druge oblike komunikacije na način koji je očekivan.

Kašnjenje u govoru i jeziku su dva različita problema, ali se često preklapaju. Jezik se odnosi na slanje i primanje informacija, dok je govor sposobnost verbalizacije jezika putem odgovarajuće artikulacije. Dijete može imati problem s govorom ili kašnjenje u govoru, a ponekad i oba istovremeno.

Uzroci kašnjenja u govoru i jeziku mogu biti različiti, uključujući senzorne poremećaje, genetske faktore, poremećaje autističnog spektra, cerebralnu paralizu, intelektualne poremećaje, oralno-motoričke poremećaje ili druge specifične probleme u razvoju. Stručnjaci također ističu da djetinjstvo u doba digitalizacije i sve veća izloženost i utjecaj ekrana (mobilnih telefona, tableta, televizije) predstavljaju faktore koji mogu uzrokovati kašnjenje u razvoju govora i jezika.

Kako prepoznati kašnjenje u razvoju govora?

Indikatori razvoja su znakovi koji se odnose na očekivani razvoj djeteta u određenoj dobi. Američko pedijatrijsko društvo je izradilo listu razvoja kako bi pomoglo roditeljima i stručnjacima pratiti djetetov razvoj. Detaljnije informacije o psihomotornom razvoju djeteta i razvojne kontrolne liste mogu se pronaći online na stranicama posvećenim razvoju djece.

Prepoznavanjem očekivanog razvoja djeteta u određenoj dobi možemo na vrijeme detektirati odstupanja i poteškoće te potražiti pomoć pedijatra.

Kako identificirati zaostatak u razvoju govora kod djece

Nagovještaji problema u razvoju govora i jezika kod djece

Roditelji trebaju potražiti pomoć pedijatra ako primijete sljedeće znakove:

  • Beba u dobi od 1 do 4 mjeseca ne obrati pažnju na ljude u okolini.
  • Između 4. i 6. mjeseca beba ne počinje brbljati i povećavati vokalizaciju.
  • Do 9. mjeseca ne reaguje kad joj se kaže ime.
  • Do 12. mjeseca ne izgovara prve riječi.
  • U dobi od jedne godine ne koristi geste kao što su pozdrav i mahanje.
  • U dobi od 18 mjeseci dijete ne govori mnogo, ne izražava se gestama i ne oponaša zvukove, onomatopeje i situacije.
  • Pokazuje otpor prema verbalnom izražavanju i preferira gestikulaciju.
  • Do 2. godine djetetu bi trebalo biti poznato razumijevanje i slijediti verbalne naredbe, kao i izgovaranje riječi umjesto oponašanja istih.
  • Do 3. godine dijete ne može ispričati jednostavnu priču ili razumjeti funkciju predmeta oko sebe.
  • Do 4. godine dijete ne izgovara većinu suglasnika, ne razumije pojmove “isti i različit”, “pored ili ispod!” ili ne može odgovoriti na pitanje “Zašto”.

Ovo su neki od zadataka koje dijete sa pravilnim razvojem treba moći obavljati. Nedostatak bilo kojeg od ovih ponašanja može biti znak roditeljima da potraže pomoć pedijatra. Ovisno o utvrđenom problemu, pedijatar će uputiti dijete odgovarajućem specijalistu.

Zastoj u razvoju govora i jezika može uzrokovati razne poteškoće jer djeca koriste govor za izražavanje svojih potreba i osjećaja. Ako ne mogu to učiniti, može doći do problema u komunikaciji s okolinom i nezadovoljstva zbog neispunjenih potreba.

Kako se dijagnosticira kašnjenje u razvoju govora?

Dijagnostički proces započinje kod pedijatra koji će pažljivo ispitati situaciju i probleme u govoru djeteta. Nakon fizičkog pregleda i povijesti bolesti, pedijatar će uputiti dijete logopedu. Logoped će preporučiti potrebne testove kako bi se otkrila priroda i uzrok problema te ustanovila postoji li fizička prepreka koja ometa govor, poput problema sa sluhom ili govorom. U suradnji s logopedom, roditelji će dobiti potrebnu pomoć i smjernice za poticanje razvoja govora i jezika kod djeteta.

Nisu svi problemi u razvoju jezika i govora nerješivi, a niti je svako zastajanje u govoru ozbiljno. Pravovremeni tretman kod logopeda može pomoći djetetu da prevlada prepreke u razvoju govora.

Nedostatak riječi i poteškoće u govoru mogu ometati opći razvoj djeteta, uzrokovati frustraciju i stvaranje novih problema. Dijete tada možda nije u stanju nositi se s emocionalnom napetošću i emocijama kroz frustraciju te mu je potrebna pomoć i podrška kako bi razvio govor, naučio komunicirati i izražavati svoje potrebe. Također, dijete će naučiti kanalizirati i izražavati svoju ljutnju na prihvatljiv način.

Kroz individualno prilagođeni tretman prema potrebama djeteta, logoped će pomoći u učenju govornih i jezičnih vještina. Važno je na vrijeme prepoznati moguće poteškoće i što prije potražiti pomoć logopeda.

The post Kako prepoznati zaostatak u razvoju govora kod djeteta first appeared on Blogovi o obrazovanju u XXI stoljeću -.
Izvor: ( samoobrazovanje.rs / eBit.hr )

Možda vas zanima