Kako pravilno oprati uši kod kuće, ključno je za održavanje čistoće, prevenciju nakupljanja voska i smanjenje rizika od infekcija, a postupak se može obaviti jednostavno i sigurno uz nekoliko osnovnih koraka.
Ako povremeno osjetite gubitak sluha na jednom ili oba uha, najbenigniji razlog može biti nakupljanje cerumena, ušnog voska ili smole. Do nakupljanja može doći i kod osoba koje redovito čiste uši, jer se čep stvara dublje u ušnom kanalu.
Cerumen je, sam po sebi, normalan produkt koji izlučuju ceruminozne žlijezde, smještene u koži vanjskog zvukovoda. Ušni vosak pruža značajnu mehaničku, antibakterijsku i antifungalnu zaštitu vanjskog zvukovoda.
Problem nastaje kada dođe do prekomjernog i patološkog nakupljanja ušnog voska, što dalje može rezultirati stvaranjem cerumenskih čepova. U većini slučajeva radi se o nasljednoj sklonosti prema stvaranju previše ušnog voska.
Uzrok može biti i deformacija vanjskog zvukovoda, što otežava eliminaciju cerumena. Situaciju dodatno može pogoršati često čišćenje ušiju vatom jer se time remeti prirodni proces izlučivanja cerumena.
Stručnjaci ne preporučuju korištenje vatiranih štapića za čišćenje ušiju jer se na taj način čep može ugurati dalje u zvukovod ili oštetiti kožu vanjskog zvukovoda. Simptomi cerumenskog čepa obično uključuju osjećaj nelagode u jednom ili oba uha, kao i oštećenje sluha.
Postavljanje dijagnoze i pranje ušiju kod ORL
Svakoj osobi koja se žali na oštećenje sluha preporuča se posjet otorinolaringologu. Stručni pregled će pokazati u čemu je problem i liječnik će znati kako nastaviti s liječenjem. Ukoliko liječnik utvrdi da je kanal doista začepljen zbog stvaranja cerumenskog čepa, uši će se dodatno ispirati.
Stručnjaci ne preporučuju pranje ušiju kod kuće i od strane nestručnih osoba jer postoji mogućnost ozljede kože ušnog kanala ili bubnjića. Osim pranja ušiju, liječnik može preporučiti ručno uklanjanje cerumena pincetom, pincetom ili aspiracijom.
Sama intervencija ispiranja uha je bezbolna. Zahvat se sastoji od ubrizgavanja mlake vode u vanjski kanal posebnom špricom (najčešće Alexanderovom). Vrlo je važno da temperatura vode bude približna tjelesnoj temperaturi jer u suprotnom može doći do iritacije centra za ravnotežu, a pacijent će vjerojatno osjetiti neugodnu, ali kratkotrajnu vrtoglavicu.
Osim vode, može se koristiti i otopina borne kiseline. Borna kiselina se koristi kada postoji saznanje da postoji otvor na bubnjiću ili da je prisutna kronična upala. U slučaju da je već rađena operacija srednjeg uha, kanal se obično čisti posebnim instrumentima ili vakuumom. Instrumentalno čišćenje uha također je opcija ako se utvrdi da postoji vrlo tvrd čep koji se ne može ukloniti vodom ili bornom kiselinom.
Instrumentalno čišćenje uha izvodi se isključivo u ORL ordinacijama i može biti neugodno ili pomalo bolno. Tijekom postupka ne koristi se anestezija. Izvođenje zahvata može biti otežano ako su pacijenti djeca, pa se u iznimnim slučajevima zahvat može izvesti u općoj anesteziji.
Savjeti za čišćenje ušiju kod kuće
Kao što smo već spomenuli, stručnjaci ne preporučuju pranje ušiju kod kuće i od strane nestručne osobe. Posljedice su oštećenje kože vanjskog zvukovoda, bubnjića i koščica. Takve se ozljede kasnije puno teže saniraju.
Ispiranju ušiju kod kuće pribjegava se samo u situacijama kada se kod osobe često pojavljuju cerumeni čepići ili kada su u pitanju starije i teže pokretne osobe. Samo u tim situacijama iu kućnim uvjetima može se ukapati nekoliko kapi 3% hidrogena u jedno ili oba uha. Potom pričekajte nalaz i ako nema pomaka obavezan je posjet otorinolaringologu.
Ako nema rezultata, ne treba pokušavati druge manipulacije, a posebno opasno može biti guranje raznih predmeta u uho poput čačkalica, šibica, igala ili okvira naočala. To su vrlo oštri predmeti koji mogu uzrokovati ogromnu štetu. Osim toga, na ovaj način možete samo još više ugurati čep u uho i time produžiti agoniju i otežati posao liječniku.
Pazite na pravilno čišćenje ušiju. Savjet stručnjaka je održavanje higijene uha čišćenjem samo vanjskog zvukovoda mekim pamučnim ručnikom.
Kada se peru uši, a kada je zabranjeno pranje ušiju?
Ako imate problema s nakupljanjem ušnog voska, savjet je da operete uši prije svake sezone kupanja. Naime, u dodiru s vodom ceruminozni čep može nabubriti i tako može doći do dodatnog začepljenja kanala. Bilo da plivate u bazenu, jezeru, rijeci ili moru, voda nije čista, a držanje takve vode u ušima može dovesti do upale.
U tom smislu preporuča se pranje ušiju u svibnju, lipnju i srpnju, ali i izvan sezone kada se primjećuju karakteristični simptomi. Ako jesu slušni aparati dio vaše dnevne rutine, stručnjaci preporučuju redovito pranje ušiju.
Uho se ne ispire odmah nakon ozljede, perforacije bubnjića, tijekom kronične upale srednjeg uha ili ako se pojavi iscjedak iz oboljelog uha. Ako je potrebno, u takvim situacijama ušni se vosak uklanja ručno.
Preporuka za još zanimljivih članaka:
- Kako poboljšati pamćenje
- Pivo u službi zdravlja i ljepote
- Najuspješnije tvrtke koje vladaju svijetom – za koje zapravo znate?
- Utjecaj orgazma na zdravlje – kako orgazam utječe na vaše tijelo?
- Kako odabrati savršen poklon prema svom horoskopskom znaku?
- 21 najbolja aplikacija za uređivanje videa